Dovolená na Kosu

Kos - přístavI když ostrov Kos patří z pohledu rozlohy spíše k menším ostrovům v Egejském moři náležejícím Řecku, vše svým návštěvníkům vynahrazuje v podobě značného množství antických památek koncentrovaných na poměrně malém kousku země a také až neuvěřitelně pestrým a rozmanitým přírodním bohatstvím.

Pochopitelně zdaleka nejvíce turistů míří na ostrov kvůli jeho plážím. Na Kosu se jeho návštěvníci mohou slunit a koupat v příjemně teplém moři nejen na plážích písčitých, ale také oblázkových. Velkou výhodou těch posledně jmenovaných je dokonalá čistota mořské vody, neboť ta nemůže být zakalena pískem, který z mořského dna zvedá příboj.

Přes 100 kilometrů pláží podél poměrně členitého pobřeží je jako dělaných nejen pro strávení příjemného dne na lehátku na břehu šplouchajícího moře, ale také pro romantické večerní procházky podél vody při zapadajícím slunci. A stejně tak jako si zde najdou svou pláž mladé rodiny s malými dětmi, které preferují spíše písčité pláže s pozvolným vstupem do moře, tak i romantické duše a turisté toužící po klidu, na které na ostrově čekají malé zastrčené pláže a zálivy skryté mezi skalami.

Kos - AsklepeionVe starořecké mytologii se píše, že ostrov byl původně obýván obry. O tom, co je na tom pravdy, se dá dlouhé hodiny diskutovat. Co se ale zpochybnit nedá je skutečnost, že na ostrově působil zakladatel moderního lékařství Hippokratés. Není se tedy co divit, že k nejnavštěvovanějším místům ostrova patří Asklepeion, malé městečko spojené s původní Hippokratovou lékařskou školou.

Pro toho, kdo si chce během dovolené užívat nejen moře, ale chce poznat i okolí místa, kde je ubytován, je ostrov Kos ideálním místem, kde může strávit svůj volný čas. Aktivní jedinci obvykle spojují poznávání ostrova s činnostmi jako je pěší turistika nebo cyklistika. Pro jízdu na kole má ostrov ideální podmínky, hlavně ve své severní části. Půjčovny jízdních kol jsou téměř na každém rohu a celý ostrov je protkán hustou sítí cyklostezek, po kterých se lze na kole vydat za poznáváním koské krajiny. Jedna z oblíbených stezek pro cyklisty, využívaná také bruslaři na in-line bruslích, se kroutí kolem pobřeží podél hlavního města a cyklisty vede podél spousty antických a středověkých památek, připomínajících bohatou historii ostrova.

Řecko ostrov dovolená Kos