Dovolená na Lefkadě

Lefkada plazLefkada je velmi známým ostrovem, kam jezdí na dovolenou spousta turistů nejen z České republiky, ale z celé Evropy. Na rozdíl od většiny řeckých ostrovů, které se nacházejí východně od řecké pevniny v Egejském moři, leží Lefkada na opačné straně Řecka, v moři Jónském. Jónské moře na severu přechází v moře Jaderské a většina českých turistů jej bude velmi dobře znáte z pobytu v Chorvatsku.

Jónské ostrovy tvoří spolu s ostrovem Lefada ještě další populární turistické destinace, ke kterým náleží například Korfu, které leží více na severu, anebo Zakynthos, jež se nachází naopak na jihu. K Jónským ostrovům pak patří ještě Ithaka nebo například Kefalonia.

Lefkada se řadí k velmi oblíbeným letoviskům a její zajímavostí je, že se na ní dá dostat z řecké pevniny autem. S Řeckem ji totiž propojuje most. Vzhledem ke skutečnosti, že na ostrově není zatím v provozu mezinárodní letiště, většina jejích návštěvníků se na něj dostává právě pomocí autobusu nebo vlastního automobilu přes tento most.

Co většina turistů kvituje s povděkem a proč je dovolená na ostrově Lefkada velmi oblíbená je skutečnost, že se ostrovu až do současnosti podařilo uchovat si svůj původní charakter. Příroda na ostrově Lefkada je zatím poměrně nedotčená a turisty do zdejších letovisek láká hlavně její jedinečné a nádherné pobřeží, na kterém je letní dovolená jak se patří.

Lefkada je čtvrtým největším ostrovem v Jónském moři, patřící Řecku, a její pobřeží se táhne ve vzdálenosti přesahující 110 kilometrů. Na ostrově v současnosti žije asi dvacet tisíc stálých obyvatel a hlavní město se jmenuje stejně jako celý ostrov Lefkada. Leží v jeho severní části a vede skrze něj silnice, na níž je postaven jediný přístupový most z řecké pevniny.

Lefkada agios nikitas

Dovolená na ostrově Lefkada je mezi turisty oblíbená i z toho důvodu, že jde o velmi zelený ostrov a všudypřítomné vegetaci se zde díky dostatku srážek velmi dobře daří. Většina vláhy zde spadne během zimního období, takže se turisté v létě nemusí obávat, že by je snad potkal v čase, kdy zde probíhá jejich dovolená, nějaký déšť.

Typickými rostlinami pro tento ostrov jsou dřeviny, mezi nimiž vynikají olivovníky, vinná réva a pak také borovice, cypřiše anebo dokonce agáve. Vnitrozemí ostrova je poměrně hustě zalesněné a zdejší vrcholky, které dosahují výšky až jednoho kilometru, jsou pokryty hustými lesy.

Hlavním důvodem, proč je letní dovolená v Řecku na Lefkadě velmi populární, jsou však i přes neoddiskutovatelné půvaby ostrovního vnitrozemí zdejší letoviska a pláže. Tím největším je Nidri, které se nachází na východním pobřeží a je známé, vedle svých nádherných pláží, také malebným přístavem. Z něj vyplouvají pravidelné trajekty na nedaleký ostrov Meganissi, který si někteří turisté pro svou dovolenou také velmi oblíbili, a pak se odtud dá vydat také na ostrov Skorpios, který kdysi vlastnil miliardář Aristoteles Onassis.

Na opačné straně ostrova, u severozápadního pobřeží, se rozkládá další známé letovisko ostrova Lefkada Agios Nikitas. Dovolená v tomto letovisku se bude líbit hlavně romantickým duším, neboť jde o původně malou rybářskou vesničkou a v jejím okolí se nacházejí krásné pláže.

Třetím nejvýznamnějším letoviskem Lefkady je Vasiliki, jež se nachází na jihu ostrova v malém zálivu, chránící zdejší moře před vlivy zvenčí. Dovolená ve Vasiliki je populární zejména mezi příznivci nejrůznějších plachtařských sportů, mezi které patří windsurfing, kiting a jízda na nejrůznější plachetnicích. Vzhledem ke stálému a poměrně silnému větru jsou tady podmínky pro tyto aktivity praktický ideální.

Co by byla dovolená na řeckých ostrovech bez koupání se v průzračně čistém Egejském nebo Jónském moři? V případě ostrova Lefkada jde o koupel v moři Jónském a ty nejlepší ostrovní pláže se nacházejí podél jihozápadního pobřeží. Vzhledem k tomu, že pouze v jeho severní části se nachází známá letoviska, je zbytek až k jižním cípu ostrova praktické liduprázdný a ideálním způsobem, jak se sem dostat, je vypůjčit si terénní automobil nebo čtyřkolku. Pak mají turisté prakticky garantováno, že se na zdejších nejhezčích pláží budou koupat prakticky sami a budu si moci užívat prostoru a soukromí dle svých představ.

Řecko dovolená Lefkada