Dovolená na ostrově Chios

Chios mlynyProtřelí cestovatelé často mluví o řeckém ostrovu Chios jako o svém tajném tipu na strávení působivé dovolené, během které je možné navíc na vlastní kůži zažít atmosféru opravdového Řecka a nikoli jen komerční pozlátko vytvořené zdejšími marketingovými specialisty pro masovou turistiku, které toho se skutečnou historií a tradicí společného moc nemá.

Chios totiž není, na rozdíl od spousty dalších řeckých ostrovů, stále ještě tolik zasažen a ovlivněn turistickým průmyslem a jeho návštěvníci tudíž mají prakticky zajištěnou ničím nerušenou pohodu během dovolené.

Je až k neuvěření, že ostrov v dnešní hektické době stále ještě nabízí turistům, kteří na Chios přicestují ať již letadlem nebo lodí, především ryzí a opravdovou relaxaci. Na ostrově čeká na příchozí v první řadě typická řecká atmosféra, lahodná a také zdraví velmi prospěšná gastronomie a v neposlední řadě též působivé památky z dob, kdy ostrov prosperoval díky rozvinutému obchodu se středomořskou pryskyřicí.

ChiosOstrov je poměrně velký a rozsáhlý. Co do své velikosti se mezi řeckými ostrovy řadí na 5. místo. Zabírá plochu asi 850 km čtverečních a celková délka jeho pobřeží činí více než 200 km. K nalezení je ve východní části Egejského moře a leží jen asi 10 km od populárního tureckého letoviska Cesme. Hlavním městem ostrova je městečko pojmenované stejně jako celý ostrov a nejvyšší zdejší hora dosahuje výšky bezmála 1.300 metrů nad mořskou hladinu.

Několik stovek metrů vysoké vrcholky hor na ostrově Chios jsou hojně porostlé bujnou vegetací a mezi květinami tu převládají různé druhy jasmínů, tymián a celá řada divokých tulipánů. Ostrované ve svých zahradách a sadech pěstují granátová jablka, fíky a různé druhy citrusů jako jsou citróny, mandarinky a pomeranče.

Kdo se vydá na ostrov a bude si chtít během dovolené užít zábavu v podobě vodních sportů, rozhodně nebude nabídkou zdejších aktivit zklamán. Ostrov je mezi sportovci znám svými velkými vlnami, za které vděčí silným větrům proudícím ze severu. Sever ostrova je tedy skvělým místem pro windsurfing, kiteboarding a další sporty, které vyžadují vítr.

Koho omrzí opalování se na pláži a koupání v průzračně čistém moři, může se vydat na výlet do nedalekého Turecka nebo si vypůjčit kolo, skůtr či automobil a vydat se na vlastní pěst poznávat krásy ostrova.

Řecko ostrov Chios dovolená