Dovolená na poloostrově Chalkidiki

V severozápadní části Egejského moře se nachází známá řecká prázdninová oblast, poloostrov Chalkidiki. Ten je známý svým neobvyklým tvarem. Z pevniny vybíhají do moře tři poloostrovy, které jsou dle řecké mytologie hroty trojzubce boha Poseidóna. Ten jej prý hodil v bitvě s dalšími olympskými bohy proti Titánům.

Stejně jako na nedalekých ostrovech Thassos, Lefkada či Kos, i Chalkidiki je charakteristické svou bujnou a sytě zelenou přírodou, lesy a a vinicemi. Povrch poloostrova je povětšinou lesnatý a dosti hornatý, vhodný pro pěstování vinné révy. Oblast okolo poloostrova Chalkidiki je také jedním z největších producentů včelího medu v Evropě.

Do moře vybíhají tři výběžky: Kassandra, Sithonia a Athos. Kassandra je ze všech tří asi nejrušnější. Jde o nejzápadnější výběžek, na který budou s největší pravděpodobností mířit převážně mladí lidé a teenageři. Širokou nabídku nejrůznějších aktivit, možnost výletů a provozování vodních a plážových sportů střídá po západu slunce neutichající noční život v místních barech a diskotékách.

Sithonia, druhý z výběžků, je vyhledáván většinou turisty, kteří během své dovolené touží po pohodě, klidu a působivé přírodě a kterým nevadí, že místní obchůdky nabízejí pouze základní suroviny. Rozhodně by se sem neměli vypravovat turisté, kteří si potrpí na luxus a přepych. Sithonia má ke komerčním a známým letoviskům skutečně velmi daleko.

Na Athosu, posledním z výběžků, se nachází autonomní mnišský stát Svatá Hora. Podle tradice se právě na tomto místě zjevila Panna Marie, oblast prohlásila za svatou a od této doby na Athos nesmí vstupovat ženy. Tento zákaz platí dodnes a i muži si musí před vstupem na toto svaté místo obstarat celou řadu povolení. Kdo nechce tyto byrokratické postupy absolvovat, má možnost vydat se na výlet lodí kolem poloostrova, ze které může na vlastní oči spatřit místní kláštery. Lodě vyplouvají z vesničky Ouranoupolis a jde o poslední místo, kam se ještě všichni dostanou bez povolení.

Většina místních pláží byla oceněna Modrou vlajkou za čistotu a kvalitu. Pláže na Chalkidiki jsou totiž považovány za ty, které jsou schopny turistům poskytnout největší komfort a nejlepší služby. Od pronajmutí slunečníku nebo lehátka přes množství vodních a plážových sportů až po možnost občerstvení. Kdo má rád rušné pláže se vším pohodlím, bude volit hotelové pláže jako je Porto Carras. Kdo naopak vyhledává klid a soukromí, s největší pravděpodobností se vydá na ty obtížněji přístupné, ale o to klidnější. Mezi takové pláže patří například Gerakini, Afitos či Posidi.

Stejně jako na řeckých ostrovech, i na Chalkidiki je možné si zapůjčit osobní automobil nebo malý motocykl a získat tak možnost procestovat celý poloostrov. Vzhledem k tomu, že Chalikiki je poloostrov, vypůjčením dopravního prostředku získávají turisté možnost vydat se bez problémů na výlet až daleko za hranice poloostrova, do hloubi řeckého vnitrozemí.

Řecko dovolená pevnina Chalkidiki